Domů  Registrace

Plánování rodičovství přirozenou metodou | Centrum pro rodinu a sociální péči z. s.

Plánování rodičovství přirozenou metodou

Celoročně je k dispozici poradna plánování rodičovství. Najdete ji ve středisku RODINA, v areálu lékařské fakulty Ostravské univerzity, Syllabova 19, Ostrava – Zábřeh. Posláním poradny je dodat odbornou kompetenci při nakládání s plodností manželů.

Poskytuje individuální poradenství v otázkách regulace porodnosti, vyučuje pravidla symptotermální metody. Přirozené plánování rodičovství (PPR) představuje způsob plánování rodičovství, s jehož pomocí může být o těhotenství usilováno, stejně jako je možné se těhotenství vyhnout, na základě přirozeným způsobem se vyskytujících ukazatelů a příznaků plodné a neplodné fáze v ženském menstruačním cyklu. Je-li používáno za účelem vyhnutí se početí, během plodné fáze nedochází k pohlavnímu styku. (Definice WHO, 1982). PPR je tedy „plánování rodičovství“, které dostalo přívlastek „přirozené“, protože využívá přirozené tělesné příznaky plodnosti v ženském cyklu.

Bezkonkurenční výhody přirozeného plánování rodičovství: lze praktikovat odpovědné plánování počtu dětí, aniž by se manželé museli uchýlit k používání umělé antikoncepce, v úplném respektování lidského zdraví, bez vedlejších zdravotních účinků. Současně – což dříve nebylo – s vysokou spolehlivostí.

Metoda přirozeného plánování není jen samoúčelná regulace porodnosti, ale vede k intenzivnější komunikaci dvojice, čistému prožívání manželské intimity, ke společnému prožívání zodpovědnosti, ke svobodě rozhodování a výrazně také k prohloubení vztahu a vzájemné úcty partnerů.

Poradenství zohledňuje, že každá dvojice je ve specifické, originální situaci. Nabídka „přirozené plánování rodičovství“ je aktuální pro mladé lidi a snoubence, kteří se na manželský život teprve chystají. Poradna je stejně k dispozici i pro manžele, ale nabízí například pomoc, když páry chtějí ukončit užívání umělé antikoncepce, když přicházejí s etickými otázkami, a také při řešení obtížných životních situací, vzniklých původně neplánovaným těhotenstvím. Přirozená metoda účinně pomáhá nalézt optimální dobu k otěhotnění těm, kdo mají potíže s početím. Základní filosofií poradny je úcta k manželské lásce, sexualitě, plodnosti a rodině.

Poradenství PPR je za dobrovolná příspěvek, peníze získáváme z darů.

Kontakt

Kontakty

MUDr. Maria Fridrichová

detail obrázku

detail obrázku

detail obrázku